Články

MVDr. Dagmar Caltová

Akupunktura je několik tisíciletí stará léčebná metoda. Nejstarší nalezené akupunkturní jehly jsou staré asi 7000 let. Tělo pokryté kůží obsahuje velké množství bodů, jejichž velikost je různá. Spojením určitých bodů vznikají dráhy, které odpovídají určitým orgánům v těle.

Akupunktura je lékařská disciplína používaná k prevenci a léčbě funkčních poruch organismu. Prevence a léčba spočívá v cíleném ovlivňování organismu stimulací těchto bodů. Stimulace se provádí pomocí speciálních jehel po určitou dobu. Podstatou účinku je působení na regulační systémy organismu. Cílem akupunktury je obnovení rovnováhy v organismu. V naší ordinaci akupunkturu používáme jako terapii neurologických onemocnění pohybového aparátu (např. výhřezů meziobratlových plotének) a jako doplňkovou terapii po operacích meziobratlových plotének.

Kasuistika - jezevčík Ricky

Pro názorné příblížení  a pochopení výsledků akupunkturních metod (dále jen AKU), si přečtěte  stručnou kasuistiku jednoho z našich pacientů.

Pacient: jezevčík Ricky, rok nar. 1998

Chovatel: Václav Šarlinger

Průběh léčby

  • 14. 8. 2012 – 1. návštěva naší ordinace

Pejsek ležící již 6. týden na boku, bez aktivního pohybu – kvadruplegie HKK (horních končetin) i PKK (pánevních končetin). Hluboká citlivost zachována, bez patelárních reflexů, atrofie svalů končetin a kontraktury, četné dekubity (proleženiny). Pacient nejdříve bez úspěchu léčen na jiném pracovišti, proto primární diagnosa nezachycena.

  • 18. 8. 2012  - zahájena AKU  - vždy jedna polovina těla hrudník / záda.
  • 22. 8. 2012 – řešení dekubitů, podávána myorelaxancia (látky na uvolnění svalstva), chovatel zahajuje RHC (rehabilitaci) – pasivní cvičení končetin, masáže.
  • Léčba vzhledem k dovolené chovatele přerušena a další procedury zahájeny 11. 9. 2012.
  • 14. 9. 2012  - dostavily se první viditelné výsledky – pacient se staví na HKK, zvedá hlavu do strany, výrazně se zlepšila hluboká citlivost.
  • 19. 9. 2012 – další posun v terapii, pacient se začíná odrážet PKK, prohýbá se v zádech a  otáčí hlavu, HKK aktivně používá od lopatek až k prstům. HKK se postupně uvolňují a mizí kontraktury.
  • 26. 9. 2012 – pokračuje pravidelná terapie AKU (cca 1-2x týdně, dle možností chovatele)
  • 2. 11. 2012 – AKU léčba doplněna o fototerapii Bioptronovou lampou – svícení čakrových zón, trénování chůze – pacient provádí aktivní pohyby.
  • 23. 11 .2012 – poslední vyšetření – stav výrazně zlepšen, pacient je schopen samostatného stoje, chůze.