Články

Jedná se o široce rozšířené bakteriální onemocnění, které postihuje člověka i domácí zvířata. Onemocnění má charakter ohniskové nákazy, to znamená, že v některých lokalitách je výskyt mnohonásobně vyšší než jinde. Záleží na přítomnosti přenašeče čímž v Evropě obvykle bývá klíště obecné Ixodes ricinus.

Přenos se uskutečňuje sáním krve, doba nutná k přenosu je 16 – 72 hodin po přisátí. Samotné onemocnění pak způsobuje bakterie z rodu spirochet Borelia Burgdoferi.

Klinické příznaky: se u psů projevuje nejčastěji kulháním, bolestivostí kloubů a svalů, může také ztrátou chuti k jídlu, malátností a horečkou. U některých psů a většiny koček probíhá nemoc bez příznaků. Kruhové zarudlé ložisko ani neurologické příznaky, které se tak často popisují u člověka se u zvířat nevyskytují. Po určité době může dojít k poruchám koordinace, problémům s chůzí a může končit až poškozením ledvin a srdce.

kliste obecne 1719

Rizikem této nemoci je dlouhé skryté období - od přisátí klíštěte do projevu prvních příznaků. První příznaky se mohou projevit až za několik měsíců (2 -5 měsíců). Majitel pak ani tuto informaci v anamnéze neuvádí. Často bývá kulhání pouze občasné, střídá se s obdobím klidu.

Diagnostika tohoto onemocnění je poměrně náročná, přímý průkaz borelií v krvi je poměrně vzácný (krev by se musela nabrat v okamžiku akutní infekce, kdy je krví roznášena po celém organismu). Proto se používají spíše nepřímé diagnostické metody na základě imunologie (z krve zjistíme hladinu protilátek). Často je zapotřebí tzv. párový vzorek – opakované vyšetření v určitém čase a podle změny hladiny protilátek pak lze vyslovit přesnou diagnózu.

Terapií je obvykle dlouhodobá aplikace antibiotik.

Prevence protože je diagnostika i terapie poměrně náročná mnohem lepší je prevence. Prevencí je v době klíšťat pravidelná ochrana před nimi (přípravky ve formě spot on, antiparazitární obojky). V případě přisátí klíštěte co nejdříve jeho odstranění, přičemž se nedoporučuje na klíště sahat.

Vakcinace je nejúčinnější v období před sezónou (prosinec – únor). Poprvé je potřeba vakcinaci po třech týdnech zopakovat a poté se podává jedenkrát ročně