Články

Málokdo ví, že kromě běžných onemocnění může svého pejska nechat očkovat proti tetanu. V naší ordinaci tuto vakcinaci rozhodně doporučujeme, protože se s tímto onemocněním čas od času setkáváme (zhruba 2-3 případy ročně) a šance na vyléčení resp. přežití pacienta činí pouze 50 % při velmi intenzivní péči. Takže pokud máte pejska agiliťáka a trénujete v koňských halách, nebo máte doma koně či ovce, mělo by být očkování samozřejmostí.

Původce:

bakterie clostridium tetani, která produkuje toxiny tetanospazmin a tetanolyzin, které jsou zodpovědné za příznaky nemoci. Bakterie se vyskytuje ve dvou formách: 

•    spóry se běžně vyskytují v půdě a v trusu hospodářských zvířat a jsou extrémně odolné k vlivům prostředí,

•    vegetativní stádia: vznikají, pokud se spóry dostanou do rány za nepřístupu vzduchu.

Jsou velmi citlivé na změny prostředí a jsou producentem již zmiňovaných toxínů.

Vnímavost:

každý živočišný druh je jinak vnímavý, nejvíce jsou ohroženi koně a ovce, následuje člověk a pak teprve pes a kočka.

Klinické příznaky:

se mohou projevit za 5 -10 dní od infikování rány. Stačí zatržený dráp, výměna zubů u štěňat, porod, plánovaný chirurgický zákrok, či jakékoliv jiné drobné zranění, které v době projevení klinických příznaků už nemusí být ani patrné.

Je prokázaný častější výskyt u štěňat německých ovčáků v období přezubování (4.- 7. měsíc).

Mezi první příznaky patří ztuhlost, neochota k vstávání, ocas odtažený od těla, převažuje napětí natahovacích svalů před ohýbačovými. Typické je napětí kůže a podkoží na čele, strnulé postavení uší, protažení ústních koutků směrem dozadu (tzv. sardonický úsměv). Často také dochází k vyhřeznutí třetích víček. Zvíře reaguje záchvaty na jakékoliv světelné a zvukové podněty. Následují poruchy polykání, vyměšování a stav často končí dechovým selháním po ochrnutí mezižeberních svalů a úmrtím.

Diagnóza:

diagnózu lze vyslovit pouze podle klinických příznaků.

Terapie se skládá z:

•    antitoxinu, který neutralizuje toxin

•    antibiotik, která likvidují vegetativní formy tetanu

•    vyčištění rány ( platí, že čím víc je rána blíže hlavy, tím horší je prognóza)

•    aplikací sedativ

•    hospitalizace v klidném prostředí s podporou a monitoringem základních životních funkcí. Hospitalizace je obvykle zapotřebí minimálně 10 dní.

Prognóza:

záleží na včasnosti zahájení terapie. Popisována je úmrtnost 50 %.

Vakcinace:

psy lze vakcinovat od 12. týdne staří s revakcinací za 3. -4- týdny. Revakcinuje se vždy jednou za dva roky. U koček se vakcinace nedoporučuje -  kočka je 12x odolnější než pes