Články

PÉČE O CHRUP

Každý majitel se snaží svému pejskovi zajistit to nejlepší, málokdo však ví, že kromě pravidelného očkování a odčervení je zapotřebí pravidelná, každodenní ústní hygiena.

Tak jako u lidí pokud se zuby nečistí spolu se zbytky potravy a bakteriemi se na zubech vytváří zubní plak, který po čase mineralizuje a vytváří zubní kámen. Ten se dostává i pod dásně a je jeden z faktorů podporující zánět dásní a zubů. Zubní péče se týká především malých a středních plemen psů. S péčí je zapotřebí začít již v štěněčím věku optimálně v 9. -12. týdnu stáří. Vaše štěňátko si spíše na pravidelnou péči zvykne lépe než dospělý pes.

U starších pejsků je před zahájením vhodné nechat zuby prohlédnout veterinárním lékařem, protože pokud už zuby pokrývá zubní kámen, je nejvhodnější nechat ho nejprve odstranit. Jedná se o rutinní zákrok, kdy se pejskovi v sedaci nebo krátkodobé anestezii odstraní zubní kámen ultrazvukem. Rovněž malá plemena často trpí na retenci (nevypadnutí) mléčných zubů, které pak překáží zubům trvalým. Pokud do sedmého měsíce nevypadnou Vašemu pejskovi mléčné zuby, je vhodné poradit se svým veterinářem.

Za nejúčinnější prevenci se považuje pravidelné čištění zubů kartáčkem a zubní pastou. Zubní pasta by měla být veterinární, protože je ochucená, nemusí se vyplachovat a obsahuje enzymy, které napomáhají rozkladu zubního plaku. Lidské zubní pasty nelze doporučit, neboť obsahují fluor a pejskovi těžko vysvětlíte, že zubní pastu nemá polykat.

Na trhu je k dispozici řada zubních kartáčků od klasických ručních, po speciální kartáček na prst. Rozhodně by se mělo jednat o velmi měkký kartáček, aby nedráždil dáseň. Nejlépe se nám v tomto směru osvědčily speciální náprstkové látkové kartáčky z mikrovlákna.

                                                          kartáček kočka     kartáček pes        orozym

Další alternativou jsou speciální diety, které napomáhají odírání plaku, enzymatické žvýkací plátky, nebo ústní voda, která se pejskovi přilévá do pitné vody. Je možné je zkombinovat spolu s čištěním zubů.

ústní sprej pes                            dentaren                  dentastix                 petvet ascokelp  ascokelp

Frekvence čištění zubů je optimální 1x denně nebo alespoň 2 -3 x týdně. Záleží na individuální dispozici pejska k tvorbě zubního plaku a kamene.

A jak naučit pejska nechat si čistit zuby?

Nejvhodnější je pomalu a postupně. Nejprve naučíme pejska nechat si prstem přejíždět po dásních, poté na prst přidáme trochu zubní pasty, jelikož je ochucená, nebývá to velký problém. V další fázi můžeme přejít na gumový kartáček na prst a krouživými pohyby se snažíme vyčistit všechny zuby. Intervaly čištění postupně prodlužujeme až asi na 2 minuty. Po vyčištění si pejsek zaslouží pochvalu nebo pamlsek, aby pro něj čištění zubů byl příjemný zážitek.