Články

ROZTOČ PODZIMNÍ TRÁVY – SAMETKOVITOST (TROMBIKULÓZA)

u psů a koček

roztoc2

PŮVODCE

Sametka zarděnková (Neotrombicula autumnalis) je roztoč velký 0,2-0,5 mm, který žije v travinách a křovinách (parky, zahrady, každá travnatá plocha…) a vyznačuje se typicky sezónním výskytem – koncem léta a na podzim. Sametky mají oválné tělo, jsou hojně obrvené (chloupky pokryté), žluté až oranžové barvy. Prodělávají tři vývojová stadia – larva, nymfa, dospělec. Nymfy a dospělci žijí saprofyticky (živí se mikroskopickými zbytky z rostlin a živočichů v půdě), avšak larvy rády parazitují na kůži savců – psů, koček a také člověka, kde se zachytí kusadly do povrchové vrstvy kůže, kam vypouštějí speciální sekret slinných žláz, který v kůži vyleptá kanálky – z těch potom nasávají tělní tekutinu a rozpuštěnou tkáň, pokud se trefí do cévky, tak také krev. Takto parazitují na kůži 3-8 dní (někdy až 2 týdny), poté se uvolní a padají na zem, kde pokračuje jejich vývoj.

KLINICKÉ PŘÍZNAKY

Larvy sametek se přichytávají nejraději na tenkou kůžičku – typicky v meziprstí nebo na obličeji – v okolí nosu, očí, pysků a také na uchu – ve zdvojené kožní řase na zadním okraji ucha. Vytvářejí typický slabě oranžový nános viditelný i pouhým okem. V místě, kde se přichytí, se může vytvořit zduření kůře, zarudnutí, svědění a pokud se dostane do ranky infekce, vytváří se neštovičky (pupínky s hnisem). Při velmi silné infestaci sametek může docházet i k neurologickým příznakům vyvolaným neurotoxiny ve slinách sametek. Zvířata pak mívají zhoršenou motoriku či jiné příznaky.

roztoc1

 DIAGNOSTIKA

Pohledem na kožní lézi vyřkneme podezření na sametkovitost, po provedení seškrabu z léze a prohlédnutí pod mikroskopem nález potvrdíme.

TERAPIE

Lokální aplikace fipronilu (např. Frontline sprej) nebo permetrin (Bio Kill sprej). Preventivně působí přípravky typu spot-on s fipronilem (např. Frontline) nebo permetrinem (např. Top spot on). Účinná je i mechanická očista – odstranit sametky z kůže, kůži potom ošetříme lokálními dezinfekcemi (bez alkoholu, např. povidon jodid – Betadine/Alfadin), v případě zanícených ran nebo infikovaných ran také přípravky s antibiotiky.

MVDr. Lucie Kulatá