Články

Clipboard01

 

 

 

 

 

Geriatrický program pro psy a kočky

Pokud je Vašemu pejskovi více než 7 let nebo kočce více než 10 let, doporučujeme pravidelně absolvovat geriatrické vyšetření. Cílem vyšetření je komplexně vyšetřit zvíře a vyloučit nebo včas odhalit počínající závažná onemocnění. Čím dříve se odhalí např. snižující se funkce ledvin či jater, tím méně zatěžující léčba může být zahájena (ve spoustě případů stačí jen přejít na speciální dietu, která chrání orgánové funkce a nemusí být ještě nasazeny léky). Odhalena často bývá vyšší hladina glukózy v krvi nebo moči a počínající cukrovka či snížená funkce štítné žlázy. U psů se velice často setkáváme s onemocněním prostaty, které se nemusí dlouhá měsíce nijak projevovat, a poté náhle vyústí v bolestivé akutní onemocnění, které se obtížně zvládá. U fen často objevíme nádorky mléčné žlázy nebo patologicky změněnou dělohu těžkým zánětem. Zkontrolována je i opěrná soustava, zkontrolují se všechny kloubní spojení v těle, zejména obratle, zda nejsou vychýlené z osy. Taková vychýlení vznikají při běžném pohybu zvířete a to tím více, čím více je sportovně využíváno. Dlouholeté odchylky v klubních spojích mohou nakonec vyústit ve vznik srůstů obratlů (spondylózu) a uskřinutí nervů zejm. v bederní oblasti, což nezřídka vyústí v částečné nebo i úplně ochrnutí za zadní končetiny.

Jak takové geriatrické vyšetření vypadá?

  • zvíře se vyšetří klinicky – pohledem, pohmatem, poslechem
  • vyšetří se zvukovody otoskopem, prohlédnou se oči (se zaměřením na spojivku, rohovku a čočku) 
  • změříme krevní tlak (pomocí dopplerovského zařízení - momentálně nejpřesnější pro měření kr. tlaku u zvířat)
  • vyšetříme moč
  • vyšetříme krev – biochemické + krevní obraz, vč. štítné žlázy, resp. SDMA (parametr, který detekuje brzké poškození ledvin)
  • provede se vyšetření břicha ultrazvukem – prohlédnou se všechny orgány

Geriatrické vyšetření je třeba dopředu telefonicky či osobně domluvit.

Zabere asi ½ - 1 hodinu.

Je v našem zájmu včas odhalit závažná onemocnění spjatá se starším věkem psa / kočky. Tím pečujeme o zdraví zvířete a Vám jako majitelům šetříme starosti a peníze, protože léčba některých onemocnění může být časově náročná či dosti nákladná. Některé nemoci v pokročilém stadiu již léčit nelze.

 

Ještě poznámka pod čarou. Je-li Vašemu psovi nad 10 let, nebo kočce nad 15 let, není zcela nutné již očkovat všechna onemocnění každý rok. Pravidelně očkovaný pes během mládí má na některá vakcinovaná onemocnění již dostatek protilátek. Je tak mnohem moudřejší (významější) investovat do geriatrického vyšetření. Pozor, toto neplatí pro všechna očkování. Vzteklina je např. povinná očkovat ze zákona. Nejlepší je individuálně se domluvit s veterinárním lékařem.

old dog